Parapety wewnętrzne i zewnętrzne.

Parapety wewnętrzne i zewnętrzne to niezbędny element wykończenia przestrzeni podokiennej.

Stosowanie produktów na zewnątrz ma za zadanie odprowadzenie wody poza linię okna i zabezpieczenie przemakania ściany podokiennej.  Parapet zewnętrzny MUSI być ZAWSZE założony po zakończeniu montażu okna, aby nie dopuścić do zalania muru pod oknem. Nie warto zostawiać po montażu okna niezabezpieczonej przestrzeni muru ponieważ w przypadku zalania wodą opadową muru następuje zawilgocenie, które odparowując do wnętrza budynku może spowodować zawilgocenie, a w konsekwencji długotrwałej sytuacji NAWET GRZYB.

Parapety wewnętrzne to produkty o charakterze wykończeniowym i dekoracyjnym. Zabezpieczają ścianę pod oknem przed podciąganiem zimna od gruntu ( jeśli stosowane z parapetami ciepłymi ). Dodatkowo w wielu przypadkach odpowiednie ustawienie parapetu nad grzejnikiem powoduje odpowiednią cyrkulację powietrza i niweluje straty ciepła przez okno. Mimo tych technicznych zalet, główna funkcja parapetów wewnętrznych to dekoracja, a te mogą występować w następujących materiałach:

 • parapety PCV komorowe – stosowane jako nowy element montażowy, zakres szerokości (ZS ) do 55 cm
 • parapety PCV renowacyjne – stosowane jako nakładki na stare węgarki np: betonowe, ZS do 60 cm
 • parapety płycinowe mdf – wykonane z wodoodpornych płyt, fazowane i okleinowane dużym wyborem folii, w tym okleiny lakierowane ZS do 50 cm 
 • parapety postforming – wykonane z płyt sprasowanego i klejonego wióru drewna, oklejane , ZS do 50 cm
 • parapety drewniane – wykonane z drewna klejonego lub litego, nośnikiem sosna, mahoń, dąb ZS do 80 cm 
 • parapety konglomeratowe – wykonane z tłucznia marmurowego, trwałe i pięknie imitujące marmury, ZS do 100 cm
 • parapety marmurowe i granitowe – wykonane z kamienia, elegancja i wysoka jakość produktów, ZS do 80 cm 

Parapety wewnętrzne przykłady 

Parapety zewnętrzne zwykle metalowe wykonane ze stali lub aluminium. Powłokę parapetu poddaje się malowaniu proszkowemu co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości odporności na warunki atmosferyczne i promienie UV. W aktualnej ofercie dostępne również parapety okleinowane foliami zewnętrznymi w strukturach popularnych kolorów okien. Parapety zewnętrzne to OBOWIĄZKOWE elementy zakańczające poprawny montaż okna. Stosowane głównie jako odprowadzenie wody opadowej z przestrzeni od okna na zewnątrz. Montaż takich parapetów wykonuje się ZAWSZE ze spadkiem minimum 3-5 stopni w kierunku od okna. Poprawnie założony parapet zabezpieczy przewilgocenie i zapobiega podmakaniu muru pod oknem, co blokuje rozwój wilgoci i grzyba.

Parapety zewnętrzne występują również dla bardziej zindywidualizowanych klientów w formie marmurów, konglomeratów oraz granitów, które również nadają się do stosowania zewnętrznego, a ponadto oferują przy odpowiedniej konserwacji powłoki  niemalże dożywotnią trwałość!

Dosyć nowym produktem są również profilowane parapety stalowe – tłoczone, imitujące płytkę klinkierową, lub dachówkę prostokątną. Produkt zdecydowanie polecany jako zwieńczenie konkretnego stylu całego budynku. Parametry użytkowe niezmiennie jak w przypadku parapetów metalowych.

Parapety zewnętrzne przykłady 

Wykonujemy nietypowe pomiary i montaże parapetów na skosach okiennych, wykuszach oraz innych trudnych miejscach. 

TERMIN REALIZACJI

Standardowe terminy wykonania to:

 • parapety zewnętrzne 2-7 dni roboczych
 • parapety wewnętrzne pcv 2-7 dni roboczych
 • parapety mdf 7-14 dni roboczych
 • kamienie 14-21 dni roboczych
 • drewno 14-28 dni roboczych

TERMINY MONTAŻU

Standardowy czas oczekiwania:

 • w przypadku zamówienia wraz z usługą plus 1-3 dni do terminu realizacji
 • w przypadku złożenia zamówienia na samą usługę 1-2 dni od wykonania oględzin pomiarowych

Umów się na pomiar

Wykonamy pomiar, oraz wycenę dostawy i kosztów montażu od ręki po oględzinach.

Parapety zewnętrzne i wewnętrzne Łódź, Parapety łódzkie, Parapety marmurowe Łódź